Infolinia: +48(0)223970649   E-mail: shop-pl@obfuscateduhrzeit.org 100 dni gwarancji najniższej ceny 30-dniowe prawo do zwrotu Dostawa gratis przy zakupach powyżej 150 euro Wysyłka do Polski 1-3 dni

Zmiana czasu

Od 25.03.2018 obowiązuje czas letni.

Wskazówka zegara zostaje przesunięta o 1 godzinę do przodu: z godziny 2:00 na 3:00.
Dlatego noc ta jest o godzinę krótsza .

Kolejna zmiana czasu nastąpi
w niedzielę 28.10.2018 o godz. 3:00.


Wskazówki zegara zostają przesunięte o godzinę do tyłu.
Dlatego noc ta jest o godzinę dłuższa, a czas letni zastępuje czas zimowy.

W skrócie


O godz. 3:00 w nocy wskazówkę zegara przesuwamy o godzinę do tyłu.
Wszystkie zegarki sterowane radiowo

Zegarki sterowane radiowo

Techniczne określeniaCET

czas środkowoeuropejski

CEST

czas letni środkowoeuropejski

UTC

Czas uniwersalny skoordynowany

Obowiązują następujące różnice czasu: CET = UTC + 1h, CEST = UTC + 2h.

 

W momencie rozpoczęcia czasu letniego cofamy liczenie godzin, przestawiając czas z godziny 3:00 na godzinę 2:00.


W ramach podwójnej godziny, która pojawia się przy przejściu z CEST na CET miedzy godziną 2:00 a 3:00, pierwsza z nich nazywana jest godziną 2A, druga godziną 2B.  

Następne terminy zmiany czasuRok od do
2018 25.03. 2°° CET 28.10. 3°° CEST
2019 31.03. 2°° CET 27.10. 3°° CEST
2020 29.03. 2°° CET 25.10. 3°° CEST
2021 28.03. 2°° CET 31.10. 3°° CEST

Na początku letniej zmiany czasu, czas zostanie przestawiony o 2:00 o godzine na 3:00.
Na zakończenie czasu letniego czas zostanie przestawiony o godzine wstecz z godziny 3:00 na 2:00.

Kompletny przegląd terminów zmiany czasu

Dlaczego przestawia się czas?

Jak oceniają Państwo przestawianie czasu? Proszę podzielić się swoją opinią.
Za chwilę zobaczą Państwo aktualne wyniki ankiety.

Skutki dla zużycia energii

Wedle badań oszczędność energii, o którą chodziło pomysłodawcom jest wątpliwa. Większość aktualnych badań dochodzi do rezultatu, że przestawianie czasu nie daje żadnej oszczędności a nawet powoduje zwiększone zużycie energii. Wprawdzie niektóre ekspertyzy uznają, że zużycie sztucznego światła nieco się obniżyło, ale podwyższone zużycie energii cieplnej przynajmniej kompensuje zaoszczędzoną ilość. Nowoczesne metody wytwarzania sztucznego oświetlenia wykorzystują energię coraz efektywniej, podczas gdy postępy w wytwarzaniu ciepła są wolniejsze. Należy zatem spodziewać się, że efekt ten będzie narastał. Kolejne badania pokazują, że przestawienie czasu o jedną godzinę na okres sześciu miesięcy to za mało, by obniżyć zużycie energii. Wspomniane wyżej zwiększone zużycie energii grzewczej odnotowuje się szczególnie wyraźnie na początku i na końcu czasu letniego. W przeważającej części okresu letniego zwyczajowe godziny pracy i tak przypadają na słoneczną porę dnia, tak więc oszczędność można uzyskać tylko w segmencie prywatnych gospodarstw domowych lub w przemyśle przetwórczym, gdzie pracuje się także poza ogólnie przyjętymi godzinami pracy. W tym ostatnim produkcja trwa nierzadko 24 godziny na dobę a ze względów technicznych bez przerwy trzeba używać sztucznego światła, zatem przestawienie czasu w tym segmencie nie ma na ogół żadnego znaczenia. Biorąc pod uwagę aktualny stan należy przypuszczać, że czas letni nie tylko nie obniża zużycia energii, lecz wręcz ją podwyższa.

Skutki dla zdrowia

Przestawianie co pół roku oficjalnego czasu ingeruje w rytm dobowy ludności. Przeważająca część społeczeństwa musi raz w roku zadowolić się snem krótszym o godzinę a raz w roku rozpoczynać przyjęty rytm dnia o godzinę później. Przestawianie czasu ma zatem znaczący wpływ na rytm okołodobowy, tzw. „zegar wewnętrzny” i zakłóca, podobnie jak tzw. ‘jetlag’ po długodystansowych lotach samolotem, rytm snu i aktywności organizmu. Dla ludzi cierpiących i bez tego na zaburzenia snu, dwukrotne przestawianie czasu każdego roku stanowi dodatkowe obciążenie, przy czym wiosenne przestawienie na czas letni częściej powoduje problemy, niż jesienne przejście na czas normalny. Zgodnie z badaniami przejście na czas letni jest szczególnie uciążliwe dla młodych ludzi, między dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Dostosowanie się do przestawionego czasu trwa u nich często nawet do dwóch tygodni. W sumie aż 30% ludności podaje w przeprowadzanych ankietach, że przestawianie czasu jest dla nich kłopotliwe. Oprócz zmęczenia i problemów z zasypianiem uskarżają się na podwyższoną drażliwość i zaburzenia koncentracji. Mając na uwadze obecny stan badań należy wnioskować, że wprawdzie przestawianie czasu negatywnie wpływa na zdrowie, jednak ludzki organizm potrafi się relatywnie szybko dostosować do nowego czasu a zatem pojawiające się problemy mają tylko krótkotrwały charakter.

Skutki dla komunikacji i transportu

Konsekwencje przestawiania czasu dla branży komunikacyjnej i transportowej są obecnie znikome. W fazie początkowej, kiedy w sąsiadujących ze sobą krajach obowiązywały rozbieżne regulacje i słabiej działał przepływ informacji, pojawiało się więcej problemów niż dzisiaj.
Wprawdzie w efekcie przestawienia czasu stwierdza się systematycznie znaczący wzrost w statystykach wypadków, te jednak są na ogół powodowane wyżej wspomnianymi efektami zdrowotnymi. Oprócz zmęczenia efektem przestawienia czasu jest brak czasu i pośpiech, które zwiększają częstotliwość wypadków.

Ankieta dotycząca przestawiania czasuNa całym świecie działają najróżniejsi nadawcy sygnałów czasu, przesyłający precyzyjny czas godzinowy z zegara atomowego np. do zegarów sterowanych radiowo (zegarków na rękę, zegarów ściennych lub budzików), ale także do nadawców radiowych i telewizyjnych. Do najważniejszych, udostępniających sygnały odbiorcom publicznym, należą:

Przestawienie czasu sprawia mi.. problemy nie wiem żadnych problemów
Mam następujące problemy okazują sie po przestawieniu czasu zaburzenia snu
Zmęczenie w ciągu dnia
Problemy z konecntracją
 
Przestawienie czasu ma... raczej plusy nie wiem raczej minusy
 
Zmiana czasu powinna zostać zachowana nie wiem zostać zniesiona