Infolinia: +48(0)223970649   E-mail: shop-pl@obfuscateduhrzeit.org 100 dni gwarancji najniższej ceny 30-dniowe prawo do zwrotu Dostawa gratis przy zakupach powyżej 150 euro Wysyłka do Polski 1-3 dni

Czas na świecie: informacjeczas na świecie

Po pojęciem czasu światowego należy rozumieć pomiar czasu, stosowany na całym świecie w poszczególnych strefach czasowych.

Dawniej ludzie kierowali się realnym czasem lokalnym w danym miejscu na Ziemi. Wraz ze wzrostem mobilności, zwłaszcza z uruchomieniem kolei żelaznych w XIX wieku, konieczne było jednak zdefiniowanie jednolitego czasu zegarowego dla całego świata. Zgodzono się zatem na referencyjne czasy strefowe, jednolite w granicach większego obszaru, nawet jeśli różniły się nieco od czasu słonecznego. 

W Cesarstwie Niemieckim mocą ustawy z 1.4.1893 ustanowiono średni czas słoneczny 15 stopnia długości czasem urzędowym i w ten sposób zdefiniowano niemiecką strefę czasową. Przedtem w poszczególnych krajach związkowych obowiązywały własne czasy, w Bawarii np. monachijski czas lokalny, który w stosunku do czasu berlińskiego obowiązującego na obszarach Prus miał przesunięcie 2 stopni długości (odpowiada to mniej więcej 8 minutom).

Za aktualny czas światowy uważa się skoordynowany czas światowy albo UTC (Universal Time Coordinated), wcześniej stosowano Greenwich Mean Time (GMT). Strefy czasowe na Ziemi są ustanowione w odniesieniu do UTC i zdefiniowane poprzez swoje odchylenie od niego. UTC obowiązuje przy tym na południku zerowym, przebiegającym przez Greenwich, dlatego ustanowione strefy czasowe są zgodne ze strefami GMT.
Obowiązujący w Niemczech czas środkowoeuropejski to UTC+1 godzina. 


Aktualny czas UTC jest 17:50

Wszystkie zegarki z czasem światowym

Top-zegarki z czasem światowym

OK
Info